מילון מונחים

יש לך שאלות / תהיות? השאר פרטים ונשוב אליך בהקדם עם תשובות!

אלצהיימר
מחלת אלצהיימר – (Alzheimer ) היא מחלה ניוונית קשה הנפוצה יותר בקרב קשישים בני 85 ומעלה,המחלה גורמת להרס של תאים במח ופוגעת בעיקר בתיפקודים המנטלים כמו עיבוד הזיכרון ביחוד לטווח קצר והיכולת להתמצא בזמן ובמקום.קיימת ירידה קוגניטיבית.לעיתים קשה הגורמת לבעיות תקשורת וירידה מאד משמעותית בתיפקוד היום יומי.

אפוטרופסות
אפוטרופוס ממונה ומוסמך משפטית לטפל בעניניו של קשיש, שמוכח שאינו יכול לדאוג לעניניו בעצמו ולקבל החלטות עבורו, הקשורות לניהול אורח חייו ורכושו של הקשיש.
הוא יכול להיות  בן משפחתו של הקשיש ,חבר קרוב, גוף או בית אבות ונמצא בפיקוחו של מוסד האפוטרופוס הכללי.

ביטוח סיעודי
ביטוח דרך קופות החולים, או חברות הביטוח המאפשר לקבל סכום כסף, כאשר נקבע  שמצבו של הקשיש נחשב לסיעודי בהתאם לקריטריונים שונים.

בית אבות- עצמאיים/תשושים
בית אבות לקשישים אשר זקוקים לעזרה חלקית,  קלה עד בינונית בתפקוד היום יומי, בפיקוח וברשיון משרד הרווחה, שגם מסייע במימון השהיה במקום.

בית אבות סיעודי-מחלקה סיעודית
בית אבות סיעודי לקשישים סיעודיים/תשושי נפש, החייבים עזרה מלאה בתפקוד היומיומי.  נמצא בפיקוח וברישיון משרד הבריאות, שגם מסייע  במימון האשפוז במקום.

בית חולים גריאטרי
בית חולים המטפל בקשישים חולים במצב כרוני , המוגדרים כסיעודיים/תשושי נפש,ואו סיעודי מורכב.

גמלת סיעוד
חוק ביטוח סיעוד קובע, כי תינתן גמלת סיעוד על ידי הביטוח הלאומי , לקשישים הגרים בבית שהגיעו לגיל הפרישה וזקוקים לעזרה בביצוע פעולות היום יום שלהם כמו: אכילה,רחצה ,הליכה בבית ועוד, ניהול משק הבית והשגחה. גמלת הסיעוד נקבעת על ידי ועדה מיקצועית וניתנת בשירותי סיעוד ולא במזומן.

גרונטולוגיה ( Gerontology  )
היא תחום בביולוגיה וברפואה העוסק בחקר השינויים הגופניים והנפשיים הנלווים להזדקנות והבעיות הקשורות לשינויים אלה.הגרונטולוגים עוסקים בחקר הגורמים הביולוגיים להזדקנות ,התהליכים והמאפיינים הפסיכולוגיים והסוציולוגיים שלה.

בית דיור מוגן
בית המספק מקום מוגן ופעילויות תרבות פנאי ורווחה ענפות, לאנשים קשישים עצמאיים לחלוטין, המסוגלים לתפקד בעצמם ולהמשיך להנות משגרת  חייהם כרצונם. נחשב לבית  רגיל ולכן אינו דורש כל צורך ברישיון תפעולי מטעם משרד ממשלתי, מלבד היתרים רגילים לבית מגורים.

מבחן   ADL
את מידת תלותו של הקשיש בעזרת אדם נוסף ואת מידת ההשגחה לה הוא זקוק לצורך קביעת זכאותו לקבלת גמלת סיעוד , קובע המוסד לביטוח לאומי על ידי הערכתו של נציג מקצועי מטעמו, המבצע את הבדיקה בבית הקשיש.

מינימנטל
על מנת לעקוב אחר החמרת מצבו של חולה נעשה שימוש במבחן "מיני מנטל" האומד דמנציה, במבחן נשאל החולה שאלות פשוטות כמו איזה יום היום,היכן הוא נמצא,מהי השעה וכו'.המבחן מעריך תפקוד קוגנטיבי של חולה ובודק התמצאות בזמן ובמקום.הירידה הממוצעת בשנה בציון ה"מיני מנטל" לחולה אלצהיימר הינה בשלוש נקודות לשנה. (מתוך 30 נקודות אפשריות בסה"כ).  נדיר שאדם בריא יקבל פחות מ-30 נקודות במבחן זה.

קשישים סיעודיים
קשישים שמצב בריאותם ותפקודם נפגעו כתוצאה ממחלה כרונית, או מליקוי קבוע גופני או מנטלי, הסובלים מבעיות רפואיות הדורשות מעקב רפואי מיומן במסגרת בעלת אופי רפואי לתקופה ממושכת,ושמתקיימים בהם לפחות שניים מתוך שלושת המצבים להלן:
ריתוק למיטה או לעגלת נכים, אי שליטה עלהסוגרים,או על אחד מהם, קושי באכילה ו/או הלבשה ו/או רחצה

סיעודי מורכב
הוא חולה סיעודי הזקוק בנוסף לעזרה בפעולות היומיומיות,להתערבות רפואית קבועה אחרת, כתוצאה ממחלה כרונית או מליקוי גופני קבוע (דיאליזה,עירוי דם קבוע ,פצעי לחץ ועוד). מימון אשפוז חולה סיעודי מורכב הינו באחריות קופות החולים עם השתתפות סימלית של המשפחה.

עצמאים
אנשים עצמאיים לחלוטין, המסוגלים לטפל בעצמם ולהמשיך לחיות את חייהם כרצונם.

עובד זר סיעודי
מטפל שבא לארץ ומוגדר כעובד זר וניתן להעסיקו רק בבית הקשיש ולא במוסד סיעודי. הקריטריונים לקביעת זכאות להעסקת עובד זר נקבעת על ידי המוסד לביטוח לאומי. היתר העסקה ניתן על ידי משרד התמ"ת ומשרד הפנים

 לסיוע מיידי התקשרו עכשיו  079-9697648 השרות ניתן ללא תשלום.

רולטור
הליכון משוכלל, בעל גלגלים ובלמים. ה נע בכוח הדחיפה של המשתמש ונותן תמיכה מירבית לשמירה על שיווי המשקל .

שבץ מוחי
שבץ מוחי או במינוח הרפואי CVA ( Accident Cerebro-vascular ),הינו מצב חירוםרפואי הנגרם כתוצאה מחסימה של זרימת הדם לאחד החלקים של המוח. התוצאה היא התקף פתאומי של הפרעה באחד מתפקודי הגוף. חשוב לפנות מייד לרופא עם גילוי הסימנים הראשונים, המתבטאים בדרך כלל בעקצוץ באחת הגפיים, שיתוק בצד אחד של הגוף,איבוד יכולת הדיבור או הראייה,קושי בבליעה. שבץ מוחי יכול לגרום לפגיעות תפקודיות קשות.

תשושים
קשישים בעלי מוגבלויות קלות, אשר מבחינת תפקודם זקוקים לעזרה חלקית בפעילות היום יום.

תשושי נפש
קשישים מתהלכים הסובלים מירידה בתפקוד המוח (ירידה קוגניטיבית) במישורים כמו זיכרון, שיפוט, התמצאות, או אינטלקט, במידה כזאת שהם זקוקים לעזרה מלאה בפעילות היום יום, לרבות רחצה, הלבשה, אכילה, שימוש בשירותים (אי שליטה על הסוגרים), הכוונה בניידות והשגחה

דילוג לתוכן