תזונת הקשיש

יש לך שאלות / תהיות? השאר פרטים ונשוב אליך בהקדם עם תשובות!

תזונת הקשיש, בית אבות, איכות החיים שלנו, אורך החיים שלנו והרגישות שלנו למחלות נקבעים במידה רבה על ידי הגנטיקה שאיתה אנו נולדים, אך ישנם כבר אין ספור מחקרים המוכיחים שמשתנים סביבתיים יכולים להשפיע מאוד ולתרום לנו מאוד לאורך זמן. משתנים סביבתיים כאלה כוללים פעילות גופנית, תזונה, חשיפה לזיהום אוויר וכדומה. אחד המשתנים החשובים ביותר הוא התזונה, וסביב נושא זה מתקיימים מחקרים עד עצם היום הזה, וישנם עדיין הרבה משתנים בלתי ידועים שעוד צריכים להוכיח את עצמם. כמו למשל, הפאן הרגשי שמשפיע מאד לבריאות כמו לקבל משלוחי פרחים פתח תקווה או כרטיס שנה טובה מאחד הנכדים.

 

דיאטה בריאה ואפקטיבית

כאשר מדובר בקשישים, חשוב להבין שרגישות הגוף היא גבוהה מאוד לכל דבר שאנו מכניסים לגוף. מערכות הגוף אינן מתפקדות כבעבר, ויכולת ההתמודדות שלהן עם גורמים לא בריאים נמוכה בצורה משמעותית מאשר בגילאים צעירים יותר. על כן, כאשר מדובר על אדם קשיש, חשוב לבנות דיאטה בריאה ואפקטיבית המספקת לקשיש את כל הערכים התזונתיים להם הוא זקוק, ואף מחזקת מערכות שונות בגוף בהתאם למצבו הבריאותי.

 

תזונה עשירה בסידן

כך למשל, במידה ומדובר בקשיש הסובל מסוכרת או נמצא בסיכון לסוכרת, חשוב לבנות תפריט נטול סוכר. כאשר מדובר בקשיש בעל מחלה כרונית, או קשיש הנוטה למחלות שונות, מומלץ לשלב בתזונה אלמנטים שונים שיחזקו את המערכת החיסונית. כמו כן, מאחר ובגילאי הזיקנה אנו סובלים מאובדן מאסיבי של סידן ונמצאים בסיכון גבוה יותר לשברים, מומלץ מאוד לשלב בדיאטה מגוון מקורות תזונתיים המספקים כמויות גדולות של סידן לגוף.

 

תזונה מחזקת מצד אחד, ומונעת מצד שני

תזונת הקשיש צריכה להתבסס על שני ערוצים מרכזיים: מצד אחד אספקה של ערכים תזונתיים חשובים באופן כללי לגיל הזיקנה ובאופן ספציפי לאדם הספציפי, ומצד שני מניעת מזונות הפוגעים בגוף ועלולים להוביל למצבים שיכולים להחריף, להפוך למחלה ולגרום נזק משמעותי. את התזונה הנכונה והמדוייקת ביותר עבור כל קשיש, מומלץ לבנות בסיוע והנחיה של תזונאית מקצועית המתמחה בתחום זה, ויודעת לספק את הפתרון הטוב ביותר למטופליה, ובפרט למטופלים קשישים. כמו כן, את כל התהליך כדאי לעשות בליווי רופא המשפחה, שיבחן וינטר את מצבו של הקשיש באופן רציף באמצעות בדיקות דם מתאימות.

דילוג לתוכן